Uppdatering: Nya tuggerpumpar för VILLA och PRO serier

Nu går vi ifrån modellerna GRIX och GX till en uppdaterad serie med skärande pumpar som heter HYFLOW TUGGER och HYFLOW TUGGER PRO.

Anledningarna till utvecklingen är flera – utökade kapaciteter (bl.a. nya modeller med högt tryck), utökade styrningsmöjligheter (t.ex. 3-fas modeller med vippa) samt för att stärka vårt eget “Tugger”-varumärke.

TUGGER pumparna kännetecknas av utlopp i vertikalt utförande samt motorhus i rostfritt stål. Dessa kommer vara standard i VILLA-pumpstationerna för vanliga hushåll.

TUGGER PRO har däremot motorhus i epoxybehandlat gjutjärn, kraftiga flänsade tryckanslutningar samt kraftig skäranordning med utökade skärytor. Dessa kommer vara standard i PRO-pumpstationerna med högre kapacitet och gedigen konstruktion.

Nya artikelnummer finns för de uppdaterade pumpstationerna (vissa undantag finns).

Detta är ytterligare ett spännande framsteg för oss. Tillsammans med den redan aviserade uppdateringen om kontrollskåp och hydrostatiska nivågivaren satsar vi på att förbättra vårt utbud med modern teknik och produkter som är anpassade till dagens förväntningar.

Du hittar mer info om våra pumpstationer här:
Pumptek Pumpstationer

Produktsidorna för pumparna hittar du här:
TUGGER skärande avloppspump
TUGGER PRO skärande avloppspump

Senaste nytt

Bominox – Hygieniska pumpar för dig som inte kompromissar med renhet och driftsäkerhet
Nya generationens DG BLU tryckstegringsenhet – effektivare och ännu snyggare!
Ny design på MINIJET tryckstegringsenhet – samma pålitliga prestanda!
Guider och beräkningsverktyg för en smartare pumpdrift
Raptor självsugande pumpar med utlopp från 4″ till 12″